Yeni Polis Kıyafetleri


Yeni Polis Kıyafetleri

2020 yılında Emniyet Genel Müdürlüğü (EGM), Yeni polis kıyafetleri ile olumlu yönde dikkat çekici yeniliklere imza atmıştır. Yaklaşık beş (5) birimin kıyafetlerinde değişikliğe gidilerek Şubat 2020 tarihinden itibaren Yeni Polis Kıyafetleri giyilmeye başlanmıştır.

Yeni Polis Kıyafetleri içerisinde Gömlek, Ütülü Pantolon, kravat ve iskarpin gibi malzemelerin kullanımından vazgeçilerek, polis mensuplarının daha rahat ve pratik görev yapmaları sağlanmıştır.

2020 yılında değişiklik yapılan Yeni Polis Kıyafetleri’nde amaç, yaklaşık 25 üzerindeki farklı üniforma, en az üç farklı iskarpin, ve yaklaşık 10 (on) üzerindeki farklı özelliklerdeki botların çeşitlerinin azaltılarak, polis mensuplarının birimler arasındaki görev değişikliklerinde oluşabilecek farklı çeşitlerdeki üniforma ihtiyaçlarının karşılanması amacıyla oluşan tasarruf sağlanarak, ülkemiz ekonomisinde de önemli bir katkısı olmuştur.

Yeni Polis Kıyafetleri; görev şartları da dikkate alınarak, iklim ve teknolojik alandaki gelişmeler doğrultusunda polislerin daha rahat, etkili ve hareket kapasitelerinin en üst seviyede olmasını sağlayacak şekilde üretilmeleri sağlanmış, bu şartlar doğrultusunda polis teşkilatı kılık kıyafet yönetmeliğinde kıyafetlerin üretiminde kullanılacak her türlü malzemelerin özellikleri ve şartları yerini almıştır.

Yeni Polis Kıyafetlerini üretecek firmalarda bu şart ve özellikler doğrultusunda, üretim için gerekli tedbirlerini alacaklardır.

2020 Yeni Tip Polis Tişört - Pantolon ve Malzemeler için Tıklayınız...Polis Kıyafeti

Polis Kıyafetleri ile ilgili standartlar, Polis teşkilatının kendi Kılık Kıyafet Yönetmeliğinde açık ve net bir şekilde belirtilmiş olup, Polis Kıyafetlerindeki renk, model, kalitesi, özellikleri, üretim esnasındaki kullanılacak her türlü malzemelerin kalite ve özellikleri, polislerin görev özellikleri ve görev yerlerine göre üretim yapacak firmalar için yeterince detaylandırılmıştır.

Polis Kıyafetleri, mevsimsel özelliklere göre hem yazlık hem de kışlık olarak üretilmektedir.

Polis Kıyafetleri, teşkilat şemalarındaki görevlerine göre çok çeşitlilik göstermektedir.

Polis Teşkilatı görev şemasına göre Kıyafet ve Malzemeleri şöyle sıralayabiliriz:

1. Kadro önleyici hizmetler polisi kıyafet ve malzemeleri,
2. Polis tören kıyafet ve malzemeleri,
3. Yunus polis kıyafet ve malzemeleri,
4. Polis özel harekat kıyafet ve malzemeleri,
5. Toplum destekli polisi kıyafet ve malzemeleri,
6. Çevik kuvvet polisi kıyafet ve malzemeleri,
7. Sivil polis kıyafet ve malzemeleri,
8. Trafik polisi kıyafet ve malzemeleri,
9. Şahin polis kıyafet ve malzemeleri,
10.  Polis Okulları (POMEM – PAEM – PMYO) öğrenci kıyafetleri,

Yukarıdaki Polis Teşkilat Şemasına göre Polis Kıyafetleri ve malzemeleri o kadar çok çeşitlidir ki, bir o kadar da polislerin görev özelliklerine, polis kıyafet ve malzemelerinin kalitelerine göre fiyat çeşitliliği ortaya çıkmaktadır.

Bir polis memurunun tepeden tırnağa kadar yazlık polis kıyafeti ve malzemelerini ele aldığımızda bir kişi için ortalama fiyat;

1. Şapka ve Arması: 20-40 tl
2. Tişört ve Arması: 45-50 tl
3. Pantolon:110-140 tl
4. Pantolon kemeri veya palaskası: 20-50 tl
5. Çorap: 5 tl
6. Ayakkabı: 125 tl
7. Bot: 175-1000 tl
8. Tabanca kılıfı: 25-60 tl
9. Deri eldiven: 75 tl
10. Apolet veya rütbe: 20-30 tl

POLİS KIYAFETİ ORTALAMA MİNİMUM TOPLAM MALİYET: 620 TL

Bu ortalama maliyet, kışlık malzeme olduğunda yaklaşık 500-600 tl civarında artabilmektedir.

Yukarıda konu olan kıyafet ve malzemelerin çoğu devlet tarafından kullanma miatlarına göre polislere ücretsiz teslim edilmektedir. Ancak bazı malzemeler polislerin görev özelliklerine göre çok çabuk deforme olabilmekte, polisler de bu nedenle yedek malzeme olarak polis kıyafetlerini piyasadan tedarik edebilmektedirler.


Polis Tören Kıyafeti

Polis teşkilatı mensuplarının meslek hayatları boyunca katıldıkları veya katılacakları birçok tören bulunmaktadır.

Örnek olarak,

  • Polis teşkilatı mensupları çalışanları veya emekli olanların cenaze törenleri,
  • Polis okulları mezuniyet törenleri,
  • Polis okulları mezuniyet sonrası kura töreni,
  • Polis teşkilatı rütbe terfi törenleri,
  • Polis haftası törenleri,
  • Görev yaptıkları yer (İl, İlçe v.s) ile ilgili kurtuluş mücadele günlerinde yapılan törenlere iştirak,
  • Ülkemiz genelinde önemli ve anlamlı günlerde yapılan törenlere iştirak.

Yukarıda konu olan tüm tören çeşitlerinde Polis teşkilatı mensupları, Polis Tören Kıyafetlerini giyinerek, törenlere iştirak eder ve törenlere iştirakleri sonucu güzel anlam katarlar.

Polis teşkilatı mensupları kıyafet yönetmeliği içerisinde Polis Tören Kıyafeti standart ve özellikleri ayrıca detaylı bir şekilde belirlenmiş ve Polis mensupları bu doğrultuda Polis Tören Kıyafetlerini giyinerek, törenlere iştirak ederler.


Yunus Polis Kıyafeti

Yunus Polis Kıyafetleri içerisinde yer alan siyah yunus pantolonu kumaşı, çevik kuvvet polis pantolonu ile aynı özellikleri taşımaktadır. Yunus polis kıyafeti olan siyah Yunus Pantolonu renk olarak koyu renkli kumaştan üretilmiş olup, dört mevsim giyilebilir özellikte imal edilmiştir. Kumaş kalitesinin çok yüksek olmasından dolayı Yunus Polis Kıyafeti pantolonu renk solması yapmaz. Yunus Polis Kıyafeti modeli, yanları kargo cepli olup, paçası çırtlı ve büzülmüş, koyu renkli siyah kumaştan imal edilmiş olup, kumaş cinsi %50 cotton ve %50 polyesterden imal edilmiştir. 


Polis Özel Harekat Kıyafetleri

Polis Özel Harekat Mensupları, Emniyet Genel Müdürlüğü teşkilatı bünyesindeki en önemli birimlerden birisidir. Normal olarak görev yapan diğer polislerden daha kritik ve tehlikeli görevlerde yer alırlar. Her türlü terör örgütleri ile mücadelede en ön safhalarda mücadele ederler.

Bu birimde görev yapacak kişiler çok özenle seçildiği gibi seçilen bu kişilerin görevleri esnasında rahat hareket edebilecekleri, hareket kabiliyetlerini kısıtlamayan, yazın terletmeyen ve serin tutan veya kışın üşütmeyen ve vücudu sıcak tutan, birinci sınıf kaliteli malzemeden üretilen Polis Özel Harekat Kıyafetlerine ihtiyaçları olacaktır.

Polis Harekat Polis Kıyafetleri denilince sadece sahada aktif görev yapan polisler akla gelmesin. Büro içerisinde çalışan Polis Özel Harekatları için, Kıyafet Yönetmeliğinde onay verilen Polis Harekat Polis Kıyafetlerine uyum sağlamak zorunluluğu vardır.

Polis Özel Harekat Kıyafetleri, sahada olanlar için kamuflaj türündedir.

Polis Özel Harekat Kıyafetleri tasarımları, Türk Silahlı Kuvvetleri üniformasından farklıdır. Sahada görev yapan Polis Özel Harekat Mensuplarının kıyafetleri üzerinde el bombası, taşıdığı silahına ait mermi gibi malzemeleri güvenle taşıyabilecekleri özel tasarımlı alanlar bulunmaktadır. Tüm Polis Özel Harekat mensupları tek tip kıyafet giyerek aralarında standartlık sağlanmaktadır. Sahada farklı bir kıyafetle görev yapan Polis Harekat mensubu bulunamaz.  
 

Tavsiye Ürünler

Yazlık Polis Kepi

Yazlık Polis Kepi

65,00 TL
Polo Yaka Lacivert Polis T-shirt

Polo Yaka Lacivert Polis T-shirt

85,00 TL
Polis Pantolonu Lacivert

Polis Pantolonu Lacivert

220,00 TL

 
 


Askeri ve Polis Malzemeleri Online Satış Mağazası Zirve Silah © 2022 - Tüm Hakları Saklıdır.


Güvenli Ödeme


Bu Site AnkaraNetwork
Bilişim Hizmetleri Tarafından Yapılmıştır.

Ankara Evden Eve Nakliyat