Bekçi Nedir?


Bekçi Nedir?

Son zamanlarda Bekçi Nedir sorusunu sıklıkla duyar olduk. Kısaca Bekçi Nedir sorusuna cevap vermek gerekirse bekçi; görevlendirildiği bölge veya alanın güvenliğinin sağlanması için genel kolluk kuvvetlerine yardımcı olmak amacıyla emniyet ve jandarma teşkilatı bünyesinde görevlendirilen kişilere denir. Bekçilerin çarşı ve mahallenin güvenliğini sağlamanın yanı sıra başka görevleri de mevcuttur. Bekçilerin görevlerinden bazılarını sayacak olursak; konut, iş yeri gibi araçların korunmasında sahiplerinin eksik tedbirlerini tamamlattırmak, kişilerin can, mal ve ırzına yönelik tehdit ve tehlikeleri önlemek, halkın huzurunu bozan ve başkalarını rahatsız edenleri engellemek, doğal afetlerde kolluk kuvvetleri gelene kadar bölgede gerekli tedbirleri almak gibi pek çok görevleri vardır. Dolayısıyla Bekçi Nedir sorusunun cevabına en kısa haliyle emniyet ve jandarmanın yardımcısı diyebiliriz.

Bekçi Nedir sorusunun devamında kimler bekçi olabilir sorusunun cevabını da vermekte fayda var. Bekçi olmak isteyenlerin sağlaması gereken belli şartlar söz konusudur. Bekçi adayının en az lise mezunu olması gerekmektedir. Ayrıca bekçi adayı askerlik hizmetini tamamlamış ve 18-31 yaş aralığında olmalıdır. Yüz kızartıcı/terör örgütleri ile ilgili suçlara karışmamış olunması, devlet memuru olmasına engel bir durum olmaması, silah taşıyabilmek için gerekli şartların haiz olunması da bekçilik için aranan diğer şartlardır.

Bekçi alımlamları iel ilgili daha detaylı bilgi için Tıklayınız...

Bekçiler istisnai bir durum olmadığı sürece akşam 22.00’dan sonra sabah 06.00’a kadar görev yaparlar. Ancak gerekli görülen durumlarda bu saatler değişkenlik gösterebilir. Bekçiler normalde haftada 40 saat görev yaparlar ancak kendilerine yeterli istirahat süresi verildiği takdirde bu süre arttırılabilir. Bekçilerle ilgili pek çok yönetmelik mevcuttur. En son haziran ayında bekçilere yönelik bir kanun da yürürlüğe girmiştir. Alt başlığımızda bekçi yönetmeliklerinden, bekçi malzemelerinden ve bekçi üniformasından bahsedeceğiz.Bekçi Yönetmeliği


 Bekçilerin görevlerinin ve yetkilerinin en geniş haliyle düzenlendiği ve Bekçi Yönetmeliği olarak da bilinen yönetmeliğin adı Çarşı ve Mahalle Bekçilerinin Vazifeleri ile İlgili Olarak Riayet Etmeleri Gereken Hususları Gösterir Yönetmelik’tir. Adı geçen Bekçi Yönetmeliği, 10.10.1966 tarihinde Resmi Gazetede yayımlanmıştır. Ancak bekçilerle ilgili tek yönetmelik bu değildir. Bir başka Bekçi Yönetmeliği ise Çarşı ve Mahalle Bekçiliğine Giriş Sınavı Yönetmeliğidir. Bu yönetmelik de diğerleri kadar önemlidir. Üstelik Çarşı ve Mahalle Bekçiliğine Giriş Sınavı Yönetmeliği 02.03.2018 tarihinde Resmi Gazetede yayımlanmış, dolayısıyla oldukça yeni bir yönetmeliktir. Bekçi olmayı düşünen kişilerin adı geçen bu Bekçi Yönetmeliği’ni detaylı incelemeleri büyük önem taşımaktadır. Diğer bekçi yönetmeliklerini sayacak olursak; Hemzemin Geçitlerin Korunması Bakımı ve Yönetimi ile Geçit Bekçilerinin Görevlerine Ait Yönetmelik, Çarşı ve Mahalle Bekçileri Teçhizat Yönetmeliği, Çarşı ve Mahalle Bekçilerinin Çalışma Şekli ve Zamanı ile Fevkalade Hallerde Ödenecek Fazla Mesai Ücreti Hakkında Yönetmelik, Çarşı ve Mahalle Bekçilerinin Meslek İçi Eğitim ve Yetiştirme Esasları ile Kursların Düzenlenme Şekil ve Usullerini Gösterir Yönetmelik.

 Bekçilerin görev ve yetkileri ile ilgili herhangi bir soru işareti oluştuğunda yukarıdaki yönetmeliklerle birlikte haziran ayında yürürlüğe giren kanuna bakılması gerekmektedir. Böylelikle hem görev yetki uyuşmazlıkları çözüme kavuşturulur hem de vatandaş bekçi ile ilgili daha geniş bir bilgi sahibi olabilir.Bekçi Malzemeleri


 Bekçilerle ilgili merak edilen sorulardan bir diğeri de Bekçi Malzemeleri nelerdir sorusudur. Bekçi Malzemeleri içerisinde ilk olarak tabanca akla gelmektedir. Her bekçiye tabanca ve mermi verilir. Tüm Bekçi Malzemeleri için geçerli olduğu gibi tabanca da bekçinin görevine uygun şekilde ve görevi sınırları içerisinde kullanılmalıdır. Bekçiler izinli oldukları günlerde tabanca taşımazlar. Rutin olarak bekçilerin tabanca ve mermileri kontrol edilir.

 Tabancanın yanı sıra Bekçi Malzemeleri arasında bacak kılıfı ve biber gazı gibi malzemeler de mevcuttur. Ayrıca ihtiyaç durumuna göre bekçilere cop da verilebilmektedir. Tabancalarını koyabilmeleri için silah kılıfı, şarjör-kabze ve düdük gibi malzemeler de yine bekçilere verilmektedir. Bu tür malzemeler bekçilik hizmeti dışında asla kullanılamaz. Her atıştan sonra bekçi tabancaları temizlenip yağlanmaktadır. Bir bekçi görevden uzaklaştırıldığında veya herhangi bir şekilde bekçi malzemelerini teslim etmesi gerektiğinde üç adet tutanak tutulmaktadır.

Bekçi Malzemeleri için sayfamızda buunan ürünleri inceleyebilirsiniz. Ürünleri görmek için Tıklayınız...Bekçi Üniforması


 Bekçileri diğer kolluk kuvvetlerinden ayıran bir diğer özelliği de Bekçi Üniforması çeşididir. Bekçilerin kendine özgü resmi üniforması vardır. Bekçiler görev esnasında Bekçi Üniforması giymek zorundadır. Bekçilerin giydiği Bekçi üniforması üzerinde Bekçi arması mevcuttur. Bekçi üniformaları yazlık ve kışlık olmak üzere iki çeşittir. Elbette bekçi üniformalarının yazlık ve kışlık olarak ayrılmasının sebebi, mevsim koşullarına bağlı olarak bekçilerin görevlerini yerine getirirken iklim koşullarından olumsuz etkilenmelerinin önüne geçmektedir. Özellikle kış üniformasında bekçinin vücut ısısını soğuk havalara karşı koruyabilecek malzemeler seçilmektedir. Böylelikle havanın soğukluğunun bekçileri olumsuz yönde etkilemesini engellenmektedir. Yaz üniformasında ise yine sıcak havaların bekçi vücuduna zarar vermesinin önüne geçilmesi amaçlanmaktadır.

 Bekçi üniformasının rengi açık kahverengidir. Bu haliyle polis kıyafetinden oldukça farklıdır. Dolayısıyla üniforma renginden bekçiler kolaylıkla ayırt edilebilmektedir. Bekçilerin üniformaları Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından belirlenmektedir. Elbette her fiziğe uygun beden çeşitliliği de sağlanmaktadır. Bekçi üniformasının üzerinde Bekçi ibaresi yazmakta ve bekçi arması bulunmaktadır. Bekçi kıyafetleri, diğer kolluk kuvvetlerinde olduğu gibi internet üzerinden de satın alınabilen ürünlerdir. Fakat resmi yürürlüğe göre EGM veya bağlı birim olmadıkça satılmaması gerekmektedir. Dolayısıyla her bekçi üniformasını giyen kişinin bekçi olduğuna inanmamak gerekir. Muhakkak kendisinden bekçi olduğuna dair bir belge göstermesini talep etmeliyiz.

 Bekçi üniforması, bekçiler tarafından genel olarak beğenilmektedir. Görevlerini yerine getirirken kendilerini engellemeyen, onların konforlu bir şekilde işlerini yürütmesini sağlayan üniformaları olduğu söylenebilir.

Yine aynı şekilde pamuklu-polo yaka lacoste Bekçi Tişört ve Çift taraflı kullanım sağlanan Bekçi Yelek Fiyatları için sayfamızdaki satış bölümüne geçiş yapabilirsiniz.

 
 

Tavsiye Ürünler

Bekçi Kol Arması

Bekçi Kol Arması

15,00 TL
Yazlık Bekçi Kepi

Yazlık Bekçi Kepi

65,00 TL
Polo Yaka Bekçi T-shirt

Polo Yaka Bekçi T-shirt

85,00 TL
Bekçi Yelek

Bekçi Yelek

145,00 TL

 
 


Askeri ve Polis Malzemeleri Online Satış Mağazası Zirve Silah © 2022 - Tüm Hakları Saklıdır.


Güvenli Ödeme


Bu Site AnkaraNetwork
Bilişim Hizmetleri Tarafından Yapılmıştır.

Ankara Evden Eve Nakliyat