Polis Nasıl Olunur?


Polis Nasıl Olunur?

Polis Olma 2020

İnsanların yaşamında çok farklı meslek alanları bulunuyor. Bu meslek alanlarından bir tanesi de birçok insan için son derece popüler olan polislik mesleğidir. Polis olmak aynı zamanda son derece gurur veren bir meslek alanıdır. Üstelik devlet memuru olunması, kazanç olarak iyi bir kazancının olması, yükselme şansının bulunması bu mesleği daha cazip hale getirir durumdadır. Birçok kadın ve erkek genç acaba polis nasıl olunur? Diye merak etmektedir. Bu yazıda da güncel olarak polis olma 2020 konusuna ayrıntılı olarak yer verilmektedir.


Polis Olma Şartları Nelerdir?


Her meslekte olduğu gibi polislik mesleği içinde de polis olma şartları vardır. Bu şartların neler olduğu polis olma 2020 için aşağıda ifade edildiği biçimdedir. Bu şartlar aynı zamanda polis nasıl olunur? Sorusunun yanıtlarını da güncel bir biçimde içermektedir.


Polis olma şartları

- 18 yaşını bitirmiş yani tamamlamış olmak

- Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak

- 30 yaşından gün almamış yani 20 yaşına girmemiş olmak

- Kadın adaylar için 1.62 metre, erkek adaylar için 1.67 metre boyundan uzun olunması. Yani en az kadınlar 162 cm, erkekler için 167 cm o an boy şartı vardır.

Polis olma şartları içinde bir diğer önemli olan koşul en az lise mezunu olmaktır. Bölüm fark etmeksizin diğer kriterleri taşıyan ön lisans ve lisans mezunları da polis olmak için başvuruda bulunabilmektedir.

- Silah taşımaya engel bir durumunun olmaması

- Mesleğini yapmaya engel teşkil eden bir sağlık sorunun olmaması ve sağlık yönetmeliğinin belirlediği koşulları taşımış olması

- Gerekli olan KPSS taban puanını almış bulunmak

- Sabıka kaydının olmaması

- Eğer polis adayı yurt dışındaki bir okuldan mezun olmuş ise ilgili denklik belgesini sunabilmesi

- Fiziksel görünümünün polis olmak için ilgili kriterleri taşıması

Tüm bu koşulları taşıyanlar polis nasıl olunur? Noktasında en önemli bilgileri almış durumdadır ki buna göre gerekli adımları diğer adımları atabilirler.


Polis Adaylarının Sınav Süreci

Polis nasıl olunur? Diyenler bu şartları karşılıyor ise kendilerinden istenen evraklar ile birlikte kurumun açtığı sınavlara girerler. Buna göre polis olma 2020 senesinde bu sınavlar üç aşamalı olarak gerçekleşmektedir. Bunlar önce yazılı sınavdır. Bu sınav klasik bir yazılı sınavdır. Bu sınavda belli bir puanı geçen ve başarılı olanlar akabinde sözlü sınava girerler. Bu sınavda da polis adaylarına belli başlı mesleğe yönelik özel sorular sorulur. Bu sınavdan da başarı ile geçenler için sırada son aşama vardır. Bu aşamada artık tamamen özel bir fiziksel sınav vardır ki bu sınav oldukça önemlidir. Polis adayları dış ortamda bu mesleği yapıp yapamayacaklarına dair belli başlı psikolojik ve güce dayalı kademeli sınavlardan geçerler. Eğer bu sınavda başarılı olamazlar ise o zaman diğer sınavlarda ne kadar başarılı olursa olsun polis olmak için eğitimlere başlama şansları yoktur.Polis Olmak İçin Eğitim Alma Birimleri Hangileridir?


Şimdi polis nasıl olunur? Noktasında sınavı geçen adayların eğitimlerinden de bahsetmek gerekir ise şu bilgiler verilebilir: Burada polis olmak isteyen kadın erkek fark etmeksizin adayların karşısına 3 farklı eğitim seçeneği çıkar. Bunlar şunlardır:


- Kısaca POEM olarak ifade edilen Polis Eğitim Merkezi Müdürlüklerinde 6 ay boyunca kesintisiz olarak eğitim almak

- Bir diğer seçenek olarak kısa adı ile PMYO olarak adlandırılan Polis Meslek Yüksek Okulunda iki yıllık ön lisans düzeyinde olan eğitim proğramını tamamlamış bulunmak

- Ya da kısaca PAEM olarak tabir edilen Polis Amirleri Eğitim Merkezinde 11 ay boyunca eğitim almak

Kimin hangi eğitime devam edeceği tamamen bireyin öncesinde aldığı eğitim ile alakalı olan bir durumdur. Bu eğitimler ücretsizdir. Mesleğe yönelik silah atışları dahil pek çok temel bilgi verilmektedir. Bu eğitimleri başarı ile tamamlayıp sınavlarını başarı ile verenler aldığı eğitime göre farklı kademelerden polislik mesleğine başlayabilir. Burada hangi alanda çalışacağı işe başladıktan sonra belirlenmektedir. Nerede çalışacağı ise genelikle kura ile belirlenmektedir. Genel hatları ile polis nasıl olunur? Sorusunun yanıtı bu biçimi ile verilebilir. Daha detaylı bilgi kurumun internet sitesinden edinilebilir.Sitede mevcut tüm güncel bilgiler yer almaktadır. 
 

Tavsiye Ürünler

Yazlık Polis Kepi

Yazlık Polis Kepi

65,00 TL
Polo Yaka Lacivert Polis T-shirt

Polo Yaka Lacivert Polis T-shirt

85,00 TL
Polis Yelek

Polis Yelek

145,00 TL
Polis Pantolonu Lacivert

Polis Pantolonu Lacivert

220,00 TL

Etiketler:   Polis Hakkında

 
 


Askeri ve Polis Malzemeleri Online Satış Mağazası Zirve Silah © 2022 - Tüm Hakları Saklıdır.


Güvenli Ödeme


Bu Site AnkaraNetwork
Bilişim Hizmetleri Tarafından Yapılmıştır.

Ankara Evden Eve Nakliyat