Tayinler Ne Zaman Açıklanacak?


Tayinler Ne Zaman Açıklanacak?

TSK - EGM - Sahil Güvenlik - Jandarma Tayin Zamanları

EGM Tayin​​​​​​​

2021 yılı TSK (Türk Silahlı Kuvvetleri), EGM (Emniyet Genel Müdürlüğü), Sahil Güvenlik ve Jandarma Genel Komutanlığı tayinlerinin ne zaman yapılacağı herkes tarafından dört gözle bekleniyor. Her sene bahar ayları içerisinde netlik kazanan bu atamalar sonucu, tayini gerçekleşen memurlar evden eve nakliyat hizmeti sayesinden şehirlerarası veya aynı şehir içerisinde taşınma durumlarını gerçekleştirebiliyorlar. Şubat- Mart arasında tercihlerini yapan baş polis ve polis memurlarının atama sonuçlarının Mayıs sonu Haziran başı içerisinde açıklanması bekleniyor.
Polis tayin zamanları farklı dönemlerde gerçekleşmektedir. 15 Şubat-1 Mart tarihleri arasında ana tercih dönemi başvurularını yapan memurlar, Mayıs ve Haziran aylarında genel atamaları yapılmaktadır. Normal atamanın dışında gerçekleşen mazeret tayinleri ‘mazeret durumundan atama talepleri’ aracılığı ile gerçekleşmektedir. Birinci dereceden yakınına bakmakla yükümü memur, sağlık problemi mazereti ile tayine başvurabilmektedir. Ayrıca aile birliğinin korunması kapsamında eş durumu tayini talep edebilir. Öğrenim, eş, güvenlik veya sağlık gibi çeşitli mazeretlerden dolayı atama talebinde bulunan polis memurlarının mazeret atamaları her yıl Şubat ve Eylül aylarında olmak üzere iki kez gerçekleşmektedir. Bu atama dönemleri içerisinde genel atama veya mazeret atamaları gerçekleşen polis memurları, evden eve nakliyat işlemleri ile şehir içi veya şehir dışı taşınmalarını gerçekleştirebilirler.
Şark görevi, polis memurlarının atanmasının ardından 2 yıl sonra zorunlu görev yapmasıdır. Memurlar atamalarının ardından iki yılın sonunda tercih yaparlar veya ipka mazereti vererek o yıl içerisinde görevlerini ertelerler. İpka, polis memurlarının sağlık veya eş gibi mazeretler sunarak şark görevini ileriye ertelemesidir. İpka talebi kabul edilen polis memuru, zorunlu şark görevinden 1 yıl muaf olur. Genellikle Diyarbakır, Elazığ, Hakkari, Iğdır, Erzincan, Van gibi il ve ilçelerine gerçekleşen şark görevi süresi, ilin tehlike düzeyine göre değişmektedir. Hakkari Merkez de 3 yıl olan şark görevi Elazığ Merkez de 5 yıla kadar çıkabilmektedir. Farklı şehirlere tayini çıkan polis memurları, evden eve nakliyat aracılığı ile taşınabilirler.
Şark görevi ve atama talebi dışında polislerin görev yerlerindeki değişikliği durumu mevcuttur. Bu görev yeri değişikliği; emniyet ve asayişle ilgili problemler, emniyet birim veya birimlerinin kaldırılması, acil hizmet ihtiyacı gibi çeşitli nedenlerden kaynaklanan atama zorunluluğu durumları nedeniyle olabilmektedir. Görev yeri değişikliği atama istek formu olmaksızın her zaman yapılabilmektedir. Genellikle şehir içerisinde olan bu değişiklik işlemi, polis memurunun evden eve nakliyat aracılığı ile taşınmasına neden olacak kadar uzak bölgeye gerçekleşebilir. Polis görev yeri değişikliği, geçerli açıklama yapılmadığı takdirde olması durumunda hukuka aykırı sayılmaktadır. Vali tarafından il içerisinde veya idare tarafından yapılan bu personel görev yeri değişikliği çeşitli nedenler öne sürülerek atama dönemleri dışında yapılabilir. Polis memuru, idare takdir yetkisiyle yapılan bu zaman dışı atama işleminin iptali için talepte bulunabilmektedir. Bu durumda işlemin yerinde olup olmadığı, yargı organınca denetlenir ve gerekliliğine karar verilir.


Polis Tayinleri Nasıl Oluyor?


Polis Akademisi’ni tamamlayıp mezun olan memurlar, ilk olarak birinci ve ikinci hizmet bölgesine atanmaktadır. Ankara, İstanbul, İzmir, Bursa gibi şehirler 1. Bölge sayılırken; Balıkesir Muğla, Denizli, Aydın gibi il ve ilçeler ikinci hizmet bölgesine girmektedir. Mezunlar, açık kura yöntemi ile Emniyet Genel Müdürlüğü Personel Daire Başkanlığı tarafından gönderilen iller ve kontenjanlar arasından seçim yaparlar. Yeni atanan adaylar, 2 yıl seçtikleri illerde görev yaptıktan sonra ipka talebinde bulunmazlarsa Şark (Doğu) atamaları gerçekleşir. Seçtikleri şehirde zorunlu görev süresini tamamlayan polis memurları, doğu görevinin ardından tekrar 1. Bölge batı illerine tayin için tercih yapabilir veya kendi isteğine göre çift şark talebinde bulunabilirler. 1. Bölgeye ataması gerçekleşen memur, evden eve nakliyat işlemi aracılığıyla görev yerine yerleşebilmektedir.>- Polis Mazeret Atamaları Hangi Aylarda?

Polis mazeret atamaları Şubat ve Eylül ayları olmak üzere yılda iki kez yapılmaktadır.

>- Polis Eş Durumundan Kendi Memleketine Gidebilir Mi?

Aile birliğinin korunması nedeniyle eş durumunun gözedilmesi kapsamınca, polis memuru kadro durumu müsait olduğu taktirde atama işlemi için başvurabilmektedir. Memur, standart atama dönemleri harici gerçekleşen mazeret atama döneminde, eş durumundan dolayı memleketine gidebilme hakkına sahiptir. Mazeretli atama kapsamına giren bu atama süreci Şubat ve Eylül aylarında gerçekleşmektedir.

>- Tayin Zamanları Hangi Dönemlerdir?

Polis tayin dönemleri; Mayıs-Haziran aylarında standart dönem ataması ve Şubat- Eylül aylarında mazeret dönemi ataması olmak üzere yılda dört kez gerçekleşmektedir. Ataması gerçekleşen polis memurları şehirlerarası evden eve nakliyat yaparak taşınabilirler.

 
 


Askeri ve Polis Malzemeleri Online Satış Mağazası Zirve Silah © 2022 - Tüm Hakları Saklıdır.


Güvenli Ödeme


Bu Site AnkaraNetwork
Bilişim Hizmetleri Tarafından Yapılmıştır.

Ankara Evden Eve Nakliyat