Kimler Bekçi Olabilir?


Kimler Bekçi Olabilir?

Bekçileri Tanıyalım

Çarşı ve Mahalle Bekçileri

 
Geçmişin “Bekçi Amca, Bekçi Abi” tanımlamaları, Meclis görüşmelerinin ardından Çarşı ve Mahalle Bekçileri ile ilgili Yasa teklifi ile tekrar gündeme geldi. Çarşı ve mahalle bekçileri, bu sefer eski sisteme ek olarak polis yetkilerinin bir kısmını da almaya hak kazandılar.  Kimlik sorma, araç durdurma ve silah kullanmaya kadar birçok konuda yetki sahibi oldular.

Kimler Bekçi Olabilir? 
Bekçi olmak isteyenler için belli başlı birkaç nokta mevcut. “Kimler bekçi olabilir?” sorusuna gelince de aşağıda vermiş olduğumuz genel anlamdaki şartlara uygun olan her birey bekçi olabilmektedir.
Öncelikle;
-    Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak
-    En az Lise veya aynı denklikteki bir okuldan mezun olmak
-    Erkeklerin askerlik yapmış olmaları ve askerlikle ilişkisi olmadığına dair bir belgelerinin bulunması
-    Başvuruda bulunduğu ilde en az 1 yıldır ikamet ediyor olması
-    Memuriyete engel olabilecek bir durumunun bulunmaması
-    Emniyet Teşkilatı Sağlık Yönetmenliği’nde belirtilen şartlara uygun olmak gibi koşulları sağlamanız gerekmektedir.Bekçiler Nasıl Seçiliyor?


Bekçiler için toplamda 3 aşamalı bir mülakat dönemi başlıyor. Peki bu 3 aşamalı mülakat süresince “bekçiler nasıl seçiliyor?” haydi gelin birlikte aşama aşama inceleyelim.


Bekçiler nasıl seçiliyor ve bekçiler hangi sınavlardan geçmesi gerekiyor?
Bekçiler, Yazılı, Fiziki ve Sözlü’den oluşan bir sınav sistemine tabi tutuluyor.  Tabiki bundan önce ön sağlık kontrolünden geçmektesiniz. 
Milli Eğitim Bakanlığının, 100 puan üzerinden yapmış olduğu yazılı sınavdan en az 50 puan alanlar başarılı sayılıp bir sonraki sınava geçiş hakkı sağlıyorlar. Yazılı sınavdan başarılı olduktan sonra fiziki yeterlilik sınavına girmeye hak kazanılıyor. Fiziki yeterlilik sınavından ise 60 puan üzeri almanız gerekiyor. 60 puan altında alan kişiler bir sonraki sınava geçiş yapamayarak başarısız sayılıyor.
Fiziki yeterlilik sınavından da geçtikten sonra sözlü sınava giriş yapılıyor. Sözlü sınavda ise adayların konu hakkındaki bilgi düzeyleri, konulara hakimiyeti, kendisinden istenileni kavraması, özgüven sahibi olup olmadığı , beden dilini kullanma becerisi ve özgüven düzeyine bakılarak karar veriliyor. Bu sınavda ise adayların 70 puan ve üzeri almaları gerekiyor. 


Bekçiler Nasıl Bir Eğitim Alıyorlar?


Bekçi olmaya hak kazanan ve eğitime davet edilenlere POMEM tarafından eğitim verilmektedir. Eğitim süresince ihtiyaç duyulan üniforma, palaska, silah kılıfı ve benzeri tüm teçhizat POMEM tarafından tahsis edilmektedir. Yine de en doğru bilgiyi eğitim görülecek olan merkezi arayarak sormanız doğru olacaktır. Çünkü kıyafet yönetmenliği, eğitim merkezlerinin kendi insiyatifindedir.
 Emniyet Genel Müdürlüğü Polis Akademisi Başkanlığının 3 ay süre ile verdiği eğitimden başarılı olanlar, görev yapacakları kendi illerine gönderiliyor. 


Bekçilere hangi dersler veriliyor?


Bekçiler; Demokrasi ve insan hakları, Devletin idari yapısı, kitle yönetimi, sosyal psikoloji-toplumsal olaylar,  halka ilişkiler ve iletişim, mesleki yazışmalar, trafik güvenliği ve ilkyardım bilgisi, silah kullanma ve atış yapma,  müdahale yöntemleri ve teknikleri, uygulamalı olarak yanaşık düzen gibi başlıca eğitimler verilmektedir. Bekçilerin Başka Ne Gibi Görevleri Olacak?


Yeni teklife göre bekçilere, kazaya uğrayan ve kaza yapan, genel durumu itibari ile yardıma muhtaç olanlara yardım etmenin yanında ekstradan ;
-    Şiddete mağdur veya istismara uğrama riski olan kadınlara, çocuklara, engellilere, kimsesizlere veya acizlere yardım ederek en yakın genel kolluk birimlerine teslim etmek
-    Afet, ölüm, doğum, kaza gibi olaylarda gücü dahilinde bilgilendirme yapmak veya yardımcı olmak
-    Büyük tehlike arz eden durumlarda (yangın,sel vb) mahalle sakinlerini uyarmak
-    Toplum sağlığı ve güvenliğini tehdit edebilecek her türlü olayda vatandaşı olay yerinden uzaklaştırmak ve ilgili genel kolluk birimlerine veya belediyeye haber vererek durumdan haberdar etmek gibi görevler de verilecektir.

 
 

Tavsiye Ürünler

Bekçi Göğüs Arması

Bekçi Göğüs Arması

15,00 TL
Yazlık Bekçi Kepi

Yazlık Bekçi Kepi

65,00 TL
Polo Yaka Bekçi T-shirt

Polo Yaka Bekçi T-shirt

85,00 TL
Bekçi Yelek

Bekçi Yelek

145,00 TL

 
 


Askeri ve Polis Malzemeleri Online Satış Mağazası Zirve Silah © 2022 - Tüm Hakları Saklıdır.


Güvenli Ödeme


Bu Site AnkaraNetwork
Bilişim Hizmetleri Tarafından Yapılmıştır.

Ankara Evden Eve Nakliyat